Hepatito gydymas

Hepatito C gydymo pagrindas - kombinuota antivirusinė terapija. Šiuo metu efektyviausias yra dviejų medikamentų - alfa interferono ir ribavirino - derinys.

Ypatingais atvejais (pvz. ribavirino netoleravimas) gali būti skirtas gydymas vien tik alfa interferonu (monoterapija). Tačiau monoterapija, efektyvumo prasme, ženkliai nusileidžia kombinuotai antivirusinei terapijai. Vien ribavirinas gydymui neskiriamas.

Kitų efektyvių gydymo metodų, galinčių eliminuoti virusą iš organizmo, šiai dienai nėra.

TAI REIKTŲ ŽINOTI PRIEŠ PRADEDANT GYDYMĄ

1. Gydymas trunka ilgai.
Žmonės, turintys 1-ą genotipą, turi gydytis 48 savaites. Su 2-u ar 3-iu genotipu gydymo trukmė trumpesnė - 24 savaitės.

2. Gydymo metu neretai atsiranda daug šalutinių reiškinių.
Šalutinių reiškinių pobūdis ir išreikštumas, trukmė ir net atsiradimo momentas labai skiriasi, be to pasireiškia ne visiems. Tai priklauso nuo žmogaus amžiaus, kepenų pažeidimo laipsnio, lydinčių susirgimų bei medikamentų dozių. Vartojant dideles priešvirusinių vaistų dozes, šalutiniai reiškiniai būna įvairesni, dažniau pastebimi vyresnio amžiaus žmonėms. Svarbu žinoti, kad bet koks nepageidaujamas poveikis, baigus gydymą, palaipsniui išnyksta.

Su interferono vartojimu dažniausiai „susiję" šie šalutiniai reiškiniai:

 • į gripą panašūs simptomai (kaulų „laužymas", karščiavimas, šaltkrėtis, raumenų ar sąnarių skausmai). Didžioji dalis besigydančių šiuos simptomus jaučia pirmas 2-4 gydymo savaites, kurie vėliau išnyksta. Į gripą panašūs simptomai atsiranda praėjus 2-6 valandoms po injekcijos ir trunka 4-12 valandų.
 • galvos skausmas. Galvos skausmais skundžiasi apie 60 % besigydančių. Dauguma iš jų jaučia silpnus, greitai praeinančius, skausmus. Tačiau kai kuriems žmonėms šis reiškinys pasireiškia dažnais ir stipriais galvos skausmais.
 • pykinimas. Tai daugiau „nepatogumas", negu problema.
 • viduriavimas. Viduriuojant žmogus netenka daug vandens ir organizmui būtinų maistinių med-žiagų. Dėl šios priežasties galimas svorio kritimas. Viduriavimas turi pakankamai didelę įtaką žmogaus gyvenimo kokybei.
 • psichiniai simptomai. Hepatito C gydymas gali turėti labai rimtas pasekmes dvasinei būklei. Gali atsirasti prievartinis elgesys, pyktis, mintys apie savižudybę, asmenybės pasikeitimai, sąmonės aptemimas, paranoja.
 • depresija. Depresijos požymiai yra liūdesys, bejėgiškumas, beviltiškumo jausmas, žmogus tampa verksmingas, greitai keičiasi nuotaika, nebesidomi kasdienine savo veikla, prarandami ankščiau turėti interesai.
 • plaukų slinkimas. Nemaža grupė žmonių pastebi, kad gydymo metu „mažėja" plaukų, jie lūžinėja, keičiasi plaukų spalva (pilkėja). Atvejų, kad žmogus pilnai nupliktų, pasitaiko labai retai. Svarbu žinoti, kad tai laikini šalutiniai reiškiniai ir po gydymo plaukai atauga (kai kada jie atrodo netgi geriau, negu buvo).
 • paraudimas injekcijos vietoje. Injekcijos vietoje gali atsirasti paraudimai, galimi uždegiminiai procesai. Daugeliu atveju šie odos sudirginimai yra trumpalaikiai.
 • trombocitų ir leukocitų sumažėjimas. Šis sumažėjimas dažniausiai nėra svarbus ir yra grįžtamas, nutrukus gydymą. Tačiau kai kuriems žmonėms šis kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas gali pasiekti pavojingai žemą lygį, t.y. padidinti kraujavimo ir infekcijos riziką. Dėl šios priežasties galimas vaistų dozės laikinas sumažinimas ar visiškas gydymo nutraukimas.
 • skydliaukės funkcijos sutrikimai. Gali tapti sunku susikoncentruoti, pastoviai jausti šaltkrėtį ar karštį, gali atsirasti svorio svyravimai, odos būklės kitimai. Tai irgi viena iš priežasčių, kodėl gali tekti nutraukti gydymą ankščiau laiko.
 • autoimuninės reakcijos. Gali atsirasti nauja autoimuninė liga arba pablogėti ankščiau buvęs susirgimas, toks kaip reumatoidinis artritas, raudonoji vilkligė ir psoriazė. Gali padidėti gliukozės kiekis kraujyje arba paryškėti ankščiau buvusios hiperglikemijos ar diabetas.

Taip pat dažnai „kankina" nuovargis ir nemiga.

Su ribavirino vartojimu dažniausiai pasitaikantys šalutiniai reiškiniai:

 • mažakraujystė. Gali atsirasti bendras silpnumas, galvos svaigimas, odos pablyškimas, kvėpavimo padažnėjimas, skausmo krūtinėje sustiprėjimas, oro trūkumas fizinio krūvio metu. Dėl šios priežasties galimas ribavirino dozės laikinas sumažinimas ar visiškas gydymo nutraukimas.
 • kosulys, dusulys. Gali atsirasti „įkyrus", varginantis sausas kosulys.
 • odos problemos. Dažnai pasireiškia odos sausėjimas, niežulys. Niežulys paprastai stipriau būna išreikštas vakare ir trukdo normaliam miegui.
 • vaisiaus apsigimimai. Tyrimai su gyvūnais parodė, kad ribavirinas, skiriamas nėščioms gyvūnų patelėms, gali sukelti embriono žūtį arba įgimtus defektus. Nors ir nėra klinikinių duomenų apie galimus nepageidaujamus poveikius vaisiui (negimusiam žmogui), yra tikėtina, kad tyrimuose su gyvūnais gauti rezultatai, galėtų būti stebimi ir žmonėms. Su ribavirino vartojimu taip pat gali būti susiję nemiga ir apetito stoka.
 1. Ne visada gydymas būna sėkmingas.
  Maksimalus gydymo tikslas yra eliminuoti virusą iš organizmo. Tačiau nereti atvejai, kai šio tikslo įgyvendinti nepavyksta.Vieni iš pagrindinių rodiklių, leidžiančių prognozuoti gydymo efektyvumą, yra genotipas ir viruso kiekis. Kiti gydymo tikslai yra sunorminti kepenų fermentus, sumažinti uždegiminius procesus kepenų ląstelėse. Reiktų žinoti, kad viruso sunaikinimas arba susilpninimas bei kepenų fermentų sunorminimas sustabdo ligos progresavimą į cirozę, apsaugo kepenis nuo vėžio išsivystimo.
 2. Negydoma liga gali progresuoti.
  Apie 80 % užsikrėtimo atvejų hepatitas C tampa lėtiniu. 15-20 % žmonių per 5 metus išsivysto kepenų cirozė. Dar 25 % žmonių kepenų cirozė išsivysto per 10 - 20 metų. 1 % žmonių per 20 metų išsivysto kepenų vėžys. Jei negydant hepatitą C išsivysto dekompensuota kepenų cirozė, lieka vienintelė galimybė - kepenų transplantacija. Lėtinis hepatitas C yra dažniausia kepenų transplantacijos priežastis JAV ir Europoje.
 3. Negalima pradėti gydymo jei Jūs esate nėščia.
  Nėščioms moterims negalima vartoti ribavirino, nes jis gali sukelti vaisiaus apsigimimus. Reikia imtis ypatingų atsargumo priemonių siekiant išvengti nėštumo. Būtinas ypatingas atsargumas ir vyrams, kurie vartoja ribaviriną, kad jų partnerės išvengtų nėštumo. Prieš pradedant gydymą būtina atlikti nėštumo testą.
 4. Būtina nutraukti alkoholio ir narkotikų vartojimą.
  Jei jų vartojimas tęsiamas, gydymas būna neefektyvus, o kepenų pažeidimas progresuoja itin greitai.

TAI REIKĖTŲ ŽINOTI GYDYMO METU

Viena iš pagrindinių gydymo sėkmės sąlygų yra taisyklingas vaistų vartojimas. Yra keletas „geležinių" taisyklių, kurių būtina laikytis:

 • Būtina vartoti ir interferoną, ir ribaviriną.
 • Nepraleiskite nei vienos gydymo dienos:
  • vartojant nepilną dozę, gydymo efektyvumas mažėja;
  • praleidus dalį gydymosi laiko, gydymo efektas mažėja;
 • Interferoną leiskitės taip, kaip nurodė Jus prižiūrintis gydytojas.
 • Ribaviriną gerkite kasdien po tiek kapsulių, kiek nurodys Jus prižiūrintis gydytojas, paskaičiavęs individualiai pagal Jūsų kūno svorį.
 • Gydymo trukmė - 24 arba 48 savaites. Kai kuriais atvejais gydymą gali tekti nutraukti ir ankščiau. Tai Jums pasakys gydytojas, įvertinęs viruso genotipą bei vaistų efektyvumą gydymo eigoje.
 • Negalima pačiam keisti paskirtų vaistų dozių. Tai gali padaryti tik gydytojas, įvertinęs Jūsų būklę ir tyrimų rezultatus.
 • Jeigu iškiltų papildomų klausimų, būtinai kreipkitės į savo gydytoją ar medicinos seserį.

Į gydytoją nedelsiant reikia kreiptis, jei:

 • atsirado bendras silpnumas, galvos svaigimas, pablyško oda, padažnėjo kvėpavimas, sustiprėjo skausmas krūtinėje, atsirado oro trūkumas fizinio krūvio metu. Tai gali būti mažakraujystės požymiai.
 • atsirado kraujosruvos, mėlynės, apvalių raudonų spuogelių bėrimas. Tai gali būti neutropenijos požymiais.
 • nebegalite susikoncentruoti, jums visą laiką šalta arba karšta, kinta svoris (didėja arba mažėja), kinta odos būklė (nuolat drėgna arba išsausėjusi). Tai gali būti skydliaukės veiklos sutrikimo požymiai.
 • ryškūs depresijos požymiai ir Jūs negalite jos suvaldyti.
TU SERGI ? Bet gyvenimas nesustoja!
Apklausa
Kokioje gydymo įstaigoje gydotės?
VUL Santariškių klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centre
VUL Santariškių klinikų filialo Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninėje
LSMU Gastroenterologijos klinikoje (Kaune)
Kauno klinikinėje ligoninėje
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje
Respublikinėje Panevėžio ligoninėje